Menu

NAUCZANIE ZDALNE 09-15.12.2021r.

Propozycje zajęć dla dzieci 6-letnich

Temat: Badamy śnieg

Cele:

- rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego

- badanie właściwości śniegu i lodu

- rozwijanie sprawności fizycznej

Przebieg proponowanych zajęć:

1. Zimowe zabawy badawcze.

Ciepło, zimno – eksperyment. Rodzic przygotowuje trzy miski z wodą o różnej temperaturze ( jedna z zimną wodą, druga z ciepłą wodą, trzecia z letnią wodą). Dziecko wkłada rękę do miski z zimną wodą, drugą do miski z ciepłą wodą i trzyma je przez chwilę. Następnie wyjmuje ręce i, po ich otrzepaniu z wody ( bez wycierania) wkłada do miski z ciepłą wodą. Następnie wypowiada się na temat swoich odczuć.

Kolorowy lód – eksperyment. Rodzic wlewa do szklanki ciepłą wodą i jej poziom zaznacza markerem. Następnie do szklanki wkłada kilka kostek kolorowego lodu ( do zabarwienia wody możemy wykorzystać barwnik spożywczy lub bibułę). Dziecko obserwuje eksperyment i wyciąga wnioski np. poziom wody w szklance podniósł się, lód rozpuszcza się w wodzie i miesza się z wodą.

Zamrażamy wodę – eksperyment. Dziecko wlewa do pojemnika wodę, po same brzegi. Następnie zamyka pojemnik wieczkiem. Rodzic odkłada pojemnik do zamrażarki. Po południu lub następnego dnia obserwujemy pojemnik. Dziecko wyciąga wnioski dlaczego pojemnik się rozszczelnił. Lód potrzebuje więcej miejsca, ma większą objętość.

2. Ćwiczenia gimnastyczne.

Wyczucie własnego ciała. Dziecko poruszają się przy muzyce. Gdy muzyka milknie wykonują wskazane prze rodzica ćwiczenia:

ćwicz głowę i szyję – wykonuje skłony, skręty, krążenia;

ćwicz tułów – wykonuje skłony, opady, skręty, krążenia;

ćwicz tułów – wykonuj skłony, opady, skręty, krążenia;

ćwicz ramiona i dłonie – wykonuje wymachy, krążenia ramion i dłoni, ruch palców, klaskanie;

ćwicz nogi i stopy – wykonuje podskoki, wspięcia, tupanie.

3. Przygotowania do zimy. Dziecko naśladuję rąbanie drzewa, przewracanie go na ziemię, przeciąganie ściętego drzewa, toczenie pnia drzewa, zrywanie liści i podrzucanie ich do góry, następnie nśladuje lekkie opadanie liści na ziemię.

4. Król drzew. Dziecko w siadzie prostym, naśladują przykrywanie swojego ciała liśćmi zaczynając od stóp aż do głowy.

5. Spacer króla drzew. Dziecko porusza się powoli, nie uginając kolan, przenosząc ciężar ciała raz na prawą raz na lewą nogę z ramionami wzniesionymi do góry.

Opracowały:

A. Kasprowicz, I. Dziuba, M. Puchała, R. Sosnowska

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu