Menu

nauczanie zdalne 25.05-12.06.2020

Zadania dla dzieci 6-letnich
Temat: Nieznajome zwierzę

Cele:
- utrwalenie zasad bezpieczeństwa podczas kontaktu z nieznajomymi zwierzętami
- poszerzanie zasobu słownictwa o pojęcia związane z pierwszą pomocą
- rozwijanie umiejętności konstrukcyjnych
- rozwijanie fantazji i wyobraźni

Propozycje:

1. „Głos”- zabawa słuchowa. Dziecko siedzi z zamkniętymi oczami. Rodzic zmienia głos i naśladuje np.; szczekanie psa, a dziecko odgaduje nazwy zwierząt.
2. „Pies przyjacielem człowieka”- rodzic pokazuje ilustracje psów różnych ras, podaje nazwy. Rozmowa na temat powiedzenia: Czy pies jest przyjacielem człowieka? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach przejawia przyjaźń?
3. „Bądźmy bezpieczni”- tworzenie kodeksu właściwego zachowania się wobec nieznanych zwierząt. Zwrócenie uwagi na: pies, gdy zamierza zaatakować, wysyła następujące sygnały: jeży sierść, „kładzie” uszy, stoi na sztywnych łapach, ma uniesiony ogon, ma odsłonięte, dobrze widoczne zęby, warczy. Jeśli pies zaatakuje, należy; Zachować spokój. Wezwać pomoc. Nie uciekać. Nie szarpać się. Nie patrzeć mu w oczy. Przyjąć pozycję „żółwia”(spleść dłonie do wewnątrz, schować kciuki do środka, założyć ręce na kark i osłonić nimi również uszy, przykucnąć, przyciągnąć głowę do kolan, rozstawić stopy na zewnątrz).
4. „Niebezpieczna dżungla”- zabawa muzyczno-ruchowa. Dziecko maszeruje po pokoju-wybiera się do dżungli, w której czyha wiele niebezpieczeństw. Na hasło wykonują instrukcje: Śpiący lew (chodzą cicho na palcach), Zwisający wąż (schylają się i idą pochylone blisko podłogi), Rwący strumień (ostrożnie przeskakują po kamieniach).
5. „Moje zwierzątko”- praca plastyczna. Materiały potrzebne do wykonania pracy plastycznej: rajstopy, gumki recepturki, wata, mazaki, papier kolorowy lub bibuła, wstążki. Dziecko zastanawia się, jak z zebranych materiałów wykonać psa, kota lun inne zwierzątko.
6. Praca z książką- 37b
7. „Znawca zwierząt”- quiz. Rodzic wspólnie z dzieckiem układa pytania i odpowiedzi do quizu o zwierzętach. Wyodrębniają kategorie: zwierzęta dzikie i hodowlane. Tworzą bank pytań, które rodzic zapisuje na pojedynczych karteczkach. Na koniec przeprowadza quiz.

E.Kubiak, M.Sałajczyk, I.Dziuba, A.Rypkowska

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu