Menu

nauczanie zdalne 25.05-12.06.2020

Zadania dla dzieci 4-letnich
Temat:  O CZYM OPOWIADA NAM MUZYKA?

Cel zajęć:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat „historii” usłyszanej podczas trwania utworu muzyki klasycznej 
- kształtowanie ekspresji ruchowej i poczucia rytmu; wyzwalanie kreatywności twórczej

Propozycje:
1. „O czym opowiada nam muzyka?” – rozmowa na temat przekazu muzycznego na podstawie utworu pt. „W grocie króla gór” autorstwa Edvarda Griega lub utworu „Marzenie” Roberta Schumana.
2. Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat „historii” usłyszanej podczas trwania utworu muzyki klasycznej. Dziecko leży na dywanie i słucha wcześniej wspomnianego utworu. W czasie słuchania dziecko wyobraża sobie, o czym opowiada dany utwór. Po wysłuchaniu muzyki dziecko siada przy stole i rysuje to, co sobie wyobraziło. Rodzic wielokrotnie uruchamia utwór, aż do ukończenia pracy przez dziecko. Dziecko pokazuje rodzicowi swoją pracę i opowiada, co sobie wyobraziło.
3.  „Teraz czuję, jak pada deszcz”– malowanie w rytm muzyki Fryderyka Chopina „Preludium deszczowe” op. 28 nr 15. Wyzwalanie kreatywności twórczej. Potrzebne: kartka, farby, pędzle. Rodzic włącza utwór Fryderyka Chopina „Preludium deszczowe”. Mówi, że ten utwór opowiada o padającym deszczu. Dziecko palcami w powietrzu maluje do usłyszanego rytmu padający deszcz. W czasie powtórnego słuchania maluje już farbami po kartce. Dostosowuje dotknięcia pędzla do tempa i natężenia utworu. Gdy utwór grany jest głośniej, dziecko mocniej przyciska pędzel do kartki. Dziecko tworzy swój deszczowy obraz, cały czas słuchając „Preludium deszczowego”.

R.Sosnowska, E.Kowalczyk, A.Szcześniak, K. Szaforska, M.Puchała

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu