Menu

nauczanie zdalne 25.05-12.06.2020

Zadania dla dzieci 4-letnich
Temat:  JAK ŚMIESZNIE WYGLĄDA STRACH?

Cel zajęć:
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze strachem 
- zachęcanie dziecka do zwracania się do innych po pomoc

Propozycje:
1. „Uciekające pszczoły” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Rozwijanie sprawności fizycznej u dzieci. Dziecko wraz z domownikami biegają swobodnie po pokoju, naśladując pszczoły. Jeden domownik jest niedźwiedziem – krąży powoli między pszczołami. Na hasło rodzica: „Niedźwiedź szuka miodu”. Reszta (pszczoły) się zatrzymuje i nie może się poruszać. Niedźwiedź chodzi i sprawdza, czy ktoś się poruszył, jeśli tak, dana osoba siada na dywanie. Na hasło rodzica pszczoły znów zaczynają latać, a niedźwiedź krąży spokojnie między nimi.
2. „Kto może nam pomóc, gdy się boimy?” – rozmowa na temat sposobów radzenia sobie ze strachem na podstawie doświadczeń dziecka i opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. „Zły sen”. Zachęcanie dzieci do zwracania się do innych po pomoc. Rodzic zadaje dziecku pytania: Jakiego snu bał się Tomek? O co chłopiec poprosił tatę, gdy obudził się w nocy, bo znów przyśnił mu się ten pies? Dlaczego, mimo że chłopiec spał z tatą, wciąż słyszał warczenie? Co poradziła Tomkowi mama na jego sen o złym psie? Co robił Zmorek? Co trzeba zrobić, by pojawił się Zmorek? Kto pomógł Tomkowi poradzić sobie ze złym snem? Jak ty radzisz sobie, gdy się boisz?
3. „Jak śmiesznie wygląda Strach!” – projektowanie, wycinanie, przyklejanie. Potrzebne: gazety, krepina, taśma klejąca. Na stole rodzic kładzie potrzebne rzeczy. Dziecko wymyśla, w jaki sposób użyć zgromadzonych materiałów, aby zmienić się w coś strasznego. Drze, wycina, dokleja do ubrania gazety i krepinę, robią opaskę na głowę lub proste maski. Chodzi po domu, rozśmieszając domowników. 

R.Sosnowska, A.Szcześniak, K.Szaforska, E.Kowalczyk, M.Puchała

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu