Menu

nauczanie zdalne
14-24.04.2020

Zadania dla dzieci 6-letnich
Temat: ,, Maszyny rolnicze i cztery pory roku w gospodarstwie”

Cele:
- kształcenie umiejętności matematycznych, segregowania, 
- rozwijanie umiejętności rozdzielania symboli graficznych według przyjętego kryterium
- utrwalenie wiedzy o przemienności pór roku i ich cechach charakterystycznych
- kształcenie zdolności poznawczych przez tworzenia i odtwarzanie rytmów wyrazowo- obrazkowych

PROPOZYCJE:
1. ,,Maszyny rolnicze”- rozmowa na temat różnych maszyn i narzędzi rolniczych, wykorzystywanych w gospodarstwie- kombajn, traktor, prasa, brona, motyka, grabie, łopata, widły, kosa. Dziecko dzieli wyrazy na sylaby, następnie na głoski, oznacza pierwszą i ostatnią głoskę. 
2. ,,Różne zboża”- dziecko w książce,, Księga zabaw z literami” str. 62-63 zastanawia się co jest przedstawione na ilustracjach. Na podstawie ilustracji opowiada czym różnią się od siebie zboża i jakie mają cechy podobne. Zastanawia się do czego wykorzystuje się zboża. Dziecko czyta tekst ze str. 63. 
3. Karty pracy 47a- układanie historyjki obrazkowej o powstawaniu chleba.
4. „Od wiosny do wiosny”- zadaniem dziecka jest wymienienie nazw pór roku i ich charakterystycznych cech a następnie odpowiedzenie na pytanie jakie prace gospodarskie wykonuje się w ogrodzie lub w polu wiosną , latem, jesienią i zimą?
5. ,,Rok w domu i w przyrodzie”- zabawa w klasyfikowanie. Na dywanie znajdują się cztery kartony z nazwami pór roku. Rodzic wymienia nazwy związane z poszczególnymi porami roku np.: bocian, bazie na wierzbie, przebiśnieg, jabłka, gruszki, kolorowe liście, sople, bałwan, choinka, arbuz, czereśnia, plaża. Dziecko na kartonie rysuje po jednym elemencie wymienionym przez rodzica na kartonie. 
6. ,,W prawo i w lewo”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dziecko jest myszką, która według instrukcji rodzica porusza się uciekając przed kotem w prawo lub w lewo. 
7. „Karmimy kurki”- zabawa usprawniająca aparat mowy. Dziecko na kartonie rysuje duże koło i je wycina. Niepotrzebne fragmenty papieru tnie na małe kawałki – będzie udawać pokarm dla kurek. Dziecko za pomocą słomki przenosi ścinki na wycięte koła, przeliczając je. 
8. Karty pracy 47b i 48b. 


Opracowała:
Małgorzata Sałajczyk
Iwona Dziuba
Ewa Osińska
Agnieszka Rypkowska 

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu