Menu

nauczanie zdalne
25.03 - 10.04

Zadania dla dzieci 6- letnich

Temat: Żegnamy Marzanę

 

Cele:

 • zapoznanie ze zwyczajami dotyczącymi pożegnania zimy

 • kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez zabawy ruchowe

 • samodzielne wykonanie kart pracy

 • wykonanie pracy plastycznej „Marzanna”

 

 

Propozycje zabaw:

 

 1. Rozmowa na temat „Pożegnanie zimy”. Dziecko z rodzicem wspólnie omawiają zwiastuny wiosny ( topienie śniegu, pojawienie się pierwszych listków na drzewach, powrotów ptaków z ciepłych krajów). Rodzic opowiada o starym ludowym zwyczaju – topieniu Marzanny.

  Marzanna jednoznacznie kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny oznacza pożegnanie zimy. Topienie marzanny w zależności od regionu przybiera różne formy. Zwykle jednak marzanna jest kukłą/lalką, wykonaną często ze słomy, ubraną np.; w strój lokalny, łachmany. Marzanna może być upodobniona do młodej panny w wianku, ale też do „starej baby”. Kukła zwykle jest wyprowadzana poza miejscowość przez mieszkańców, często przy śpiewie okolicznościowych piosenek. W zależności od lokalnej tradycji rytuał po przybyciu na miejsce docelowe może mieć różny przebieg – czasem najpierw rozszarpuje się lalkę, zdziera z niej ubrania, a następnie topi się ją w jeziorze, rzece, stawie, a nawet kałuży; istnieją również warianty, w których marzanna ulega spaleniu lub też najpierw się ją podpala, a później wrzuca do wody.

 2. Relaks:

  - dziecko z rodzicem stoją w lekkim rozkroku, ręce trzymają na biodrach, następnie dziecko i rodzic odwracają głowę w lewo o kiwają nią, powtarzają ćwiczenie z głowa zwrócona w prawa stronę. Wykonują kilka serii.

  - dziecko stoi z rodzicem, dotykają się plecami. Na hasło HOP – podskakują, starając się zsynchronizować ruch w parze. Powtarzamy kilka razy.

 3. Wykonanie karty pracy.

 4. Taniec Marzanny – zabawa ruchowa. Dziecko z rodzicem przy utworze ,,Cztery pory roku- wiosna” A. Vivaldi- rytmiczne poruszanie się przy muzyce.

 5. Wykonanie pracy plastycznej „Marzanna” z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.

 

 

 

 

 

 

Opracowała:

Iwona Dziuba

Małgorzata Sałajczyk

Ewa Osińska

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu