Menu

16-24 marzec

  • karta pracy - podziel na głoski nazwy obrazków

Zabawy w głoskowanie dla dzieci 4-5 letnich

Głoskowanie to nauka poprawnego artykułowania wszystkich głosek w wyrazie. Głoskowanie dziecko powinno opanować przed nauką czytania , ale po przyswojeniu sylabizowania. Wszelkie ćwiczenia na głoskowanie powinny mieć formę zabawy, żeby nie zniechęcać dziecko. Jeśli to tylko możliwe, wykonujcie je podczas codziennych czynności.  Takie ćwiczenia nie muszą trwać długo, jednak ważna jest ich systematyczność. O wiele więcej przyniesie kilkuminutowa, ale codzienna tego typu zabawa niż godzinne posiedzenie raz w tygodniu. Na początku do nauki głoskowania wybieramy krótkie wyrazy np. oko, ser, las, nos, ucho itp.


Przykładowe zabawy rozwijające umiejętność głoskowania:
   
1. Zgaduj Zgadula

Zabawa polega na tym, że rodzic samodzielnie głoskuje proste wyrazy, natomiast zadaniem dziecka jest odgadnięcie tego słowa. Jeśli jest to możliwe role się odwracają. 
    2. Głoskowanie z obrazkiem
W tej zabawie przydadzą się proste ilustracje z przedmiotami, zwierzętami znanymi dziecku ( mogą być wcześniej przygotowane z dzieckiem lub możemy wykorzystać obrazki zamieszczone poniżej). Głoskujemy dowolny wyraz, a dziecko próbuje wskazać właściwą ilustrację. Jeśli nie dysponujemy ilustracjami możemy głoskować przedmioty znane dziecku, które są w zasięgu naszego wzroku.
    3. Głoskowanie z ćwiczeniem ruchowym
Podajemy dziecku wybraną głoskę ( na początku mogą to być samogłoski potem również i spółgłoski) i następnie wymawiamy przypadkowe wyrazy. Jeśli dziecko usłyszy wyraz rozpoczynający się na ustaloną głoskę wykonuje ruch np. podskok, obrót.
    4. Artystyczne głoskowanie
Jeśli dziecko lubi rysować, malować, lepić z plasteliny można poprosić go o przygotowanie przedmiotu, zwierzęcia którego nazwa będzie rozpoczynała się na ustaloną wcześniej głoskę. 
  

 

Opracowała: A. Kasprowicz, M. Gryz, M. Nalej
 

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu