Menu

nauczanie zdalne 27.04-22.05.2020

Zadania dla dzieci 4- letnich

Temat: Jak poradzę sobie z hałasem?

Cele:

• kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych

• budowanie wiedzy dzieci na temat budowy aparatu słuchowego człowieka

• rozwijanie sprawności fizycznej i orientacji

• doskonalenie sprawności manualnych podczas lepienia

Propozycje zabaw:

1. „Jak poradzę sobie z hałasem?” – rozmowa na temat tego, jak należy dbać o swoje uszy na podstawie doświadczeń dziecka i zabawy dydaktycznej.

2. – „Co to za dźwięk?” – zabawa dydaktyczna. Dziecko siedzi z zamkniętymi oczami. Rodzic prezentuje różne odgłosy, zadaniem dziecka jest odgadnąć, co to za dźwięk: zatrzaskiwanie drzwi, stawianie kubka na stole, szeleszczenie pogiętą kartką papieru, gwizdanie na gwizdku, głośne tupanie, przewracanie stron w książce, przelewanie wody z kubka do kubka, przesypywanie klocków, gra na tamburynie. Rodzic pyta dziecka: Które z tych odgłosów były dla ciebie przyjemne? Które były nieprzyjemne? Jak myślisz dlaczego? Dlaczego jedne dźwięki są dla nas przyjemne, a inne nie? Od czego to zależy? R. mówi dziecku o szkodliwości hałasu dla naszego zdrowia.

3. „Gdzie jesteś?” – zabawa słuchowa. Dziecko z zawiązanymi oczami szuka rodzica wsłuchując się w jego głos, np. Mamo, gdzie jesteś? Rodzic odpowiada – Tutaj. Mogą powtarzać to wielokrotnie, aż się znajdą. Gdy się odnajdą, następuje zmiana.

4. „Ucho – dzięki niemu słyszę” – wykonanie modelu ucha z plasteliny. R. mówi: Narządem słuchu są uszy, to dzięki nim słyszymy. Dotknij delikatnie swoich uszu. To czego dotykasz, to małżowina uszna, część ucha zewnętrznego, bo ucho to nie tylko to, czego dotykasz, duża część aparatu słuchowego znajduje się w środku głowy – to ucho wewnętrzne. Jeszcze raz dotknij małżowiny usznej, to ona zbiera wszystkie dźwięki z otoczenia, które przedostają się do otworu w uchu – czyli wewnętrznego przewodu słuchowego. Dziecko lepi z plasteliny model ucha zewnętrznego.

5. Zabawa wyrównawcza i rozwijająca. R. zachęca dziecko do wyrazistego wymawiania łamańców językowych: Kra krę mija, Lis ma norę, Stół z powyłamywanymi nogami, Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego, Ząb – zupa zębowa, dąb – zupa dębowa. 
 


 
Marzena Puchała Klaudia Szaforska Aleksandra Szcześniak Renata Sosnowska Elżbieta Kłopotowska 

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu