Menu

nauczanie zdalne
25.03 - 10.04

Zabawy  dla dzieci 5- letnich  „Pobawmy się literkami”

1. "Smutne i wesołe literki” – dzieci wypowiadają dowolne litery różnymi sposobami: głośno, cicho, smutno, wesoło.
2. Zagadki pantomimiczne – "Na jaką literkę zaczyna się to co pokazuję” – dziecko próbuje pokazywać podszepnięty przez rodzica lub wymyślony samodzielnie wyraz określający jakiś przedmiot.
2a. Zapoznanie z literą G,g – rodzic prezentuje dziecku znak graficzny litery G, g następne wspólnie z dzieckiem szuka pomysłów na słowa rozpoczynające się na głoskę G, g.
3. "Szukamy liter” – dziecko otrzymuje gazetę lub książeczkę z własnej biblioteczki, 
w której poszukuje podanej lub pokazanej przez rodzica literki. Zakreślają ją. Następnie próbuje wskazać 3 rzeczy zaczynające się na daną literkę.
3a. Jeśli w poprzedniej zabawie wykorzystane zostały gazety proponujemy, aby wykonać pracę plastyczną: dajemy więc dziecku zadanie, by skręciło gazetę dokładnie w bicze 
i wykonało z nich literki. By wszystko ładniej wyglądało dziecko może owinąć gazety kolorową krepą. Dobrą metodą na wprowadzanie dziecka w świat liter są zabawy plastyczne, które dają możliwość utrwalenia wyglądu, obrazu litery, a jednocześnie usprawniają manualnie, pozwalają na poznanie różnych technik. Jeśli nie wykorzystaliśmy gazet, można dać dziecku do wyklejenia dowolnym materiałem kontur poznanej literki G, g.
4. Zabawy plastyczne z literkami: Wykonanie literowych ciasteczek z masy solnej.        Tworzenie liter z drutu, z plasteliny, z szarf, sznurówek. Kolorowanie konturów liter.        Układanie liter z tworzywa przyrodniczego (szyszki, kasztany, kamyki, muszelki).        Stemplowanie konturów liter korkiem, ziemniakiem, palcem.

Przygotowała: M.Gryz, M.Nalej, A.Kasprowicz, E.Kowalczyk

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

 

imię i nazwisko inspektora: Łukasz Kalinowski 

Inspektor Ochrony Danych
adres e-mail: inspektor@cbi24.pl

Polskie Radio Dzieciom
[obiekt mapy] Mapa dojazdu