Zadania dla dzieci 6-letnich
Temat: Skąd się bierze ser?
Cele:
-
rozwijanie sprawności fizycznej
-
rozwijanie wiedzy na temat produktów mlecznych
-
polisensoryczne poznawanie różnych produktów mlecznych
rozwijanie wyobraźni
-
kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
Propozycje:
-
Ćwiczenia gimnastyczne:
- dziecko i rodzice przytrzymują pozycję klęk podparty, dolny odcinek kręgosłupa „wypychają” mocno w podłogę tak, aby stał się w tym miejscu wklęsły. Głowy podnoszą. Na hasło: „koci grzbiet”, górny odcinek kręgosłupa „wypychają” w górę tak, aby powstał swego rodzaju garb. Głowy chowają między ramionami.
- dziecko z rodzicem poruszają się na czworaka naśladując różne zwierzęta gospodarskie.
- dziecko z rodzicem kładą maskotkę na podłodze i siadają za nim. Następnie wykonują skłon w kierunku maskotki, aby dotknąć ją czołem.
-
Wspólnie oglądamy film pt. „Skąd się biorą dziury w serze?”
-
„Produkty z mleka” - poznanie produktów mlecznych. Rodzic wybiera produkty mleczne, które znajdują się w lodówce. Obok każdego produktu leży kartka. Następnie dziecko próbuje produktów mlecznych (określa ich smak, zapach) i na kartce rysuje buźkę zadowoloną, gdy smakuje lub smutną, gdy produkt nie smakuje. Na koniec dziecko ze związanymi oczami próbuje po jednym produkcie i odgaduje, co to jest.
-
Praca plastyczna – potrzebna będzie rękawiczka lateksowa i flamastry. Dziecko stara się ją nadmuchać. Zawiązujemy tak, aby powstał balon. Na okrągłej części rękawiczki flamastrami rysujemy krowę tak, aby nadmuchane palce rękawiczki były wymionami krowy.
Opracowała:
I.Dziuba
M. Sałajczyk
E.Osińska
U.Kiejrys
A.Rypkowska
